Płatnik kilka pytań

Problemy, porady, ciekawostki, polecane

Płatnik kilka pytań

Postautor: mysliborz » 30 mar 2015 12:33

Witam, mam płatnika w wersji 9. Niestety nie jestem w jego temacie obeznany i mam kilka kilkanascie pytan.
Ogólnie to potrzebuje pomocy, w zrozumieniu funkcjonowania tego programu.
Baze danych mam w sql. Do robienia backupów używam programu SQL Server Managment Studio. Stoi to na serwerze Windows Server 2003.
I tutaj mam pierwsze pytanie, dlaczego jeśli podaje lokalizację pliku ( i w tej lokalizacji istnieje juz taki plik) podczas robienia kopii zapasowej nie jest robiona nowa kopia zapasowa, z aktualną bazą, tylko tak jakby powiększała się ta kopia bazy danych dwukrotnie.
Kopie bazy danych robię w taki sposób jak na załączonych obrazkach
Obrazek
Obrazek

Kolejne pytanie, dlaczego baza danych bezrobotni_Arch2011 ma aż 7gb pojemności? I przyrost jest jakis 40 mb na miesiąc. Od kiedy baza osiągnęła te 7 gb, pracownik zaczął skarżyć się na opóźnienia w tym co robi.

Następne pytanie jest odnośnie tej kopii zapasowej, czy jest możliwość napisania jakiegoś skryptu bądź istnieje jakis gotowy by kopia bazy robiła się automatycznie? Aktualnie jest robiona jak mi się przypomni:)

PS. Chciałem zaznaczyć że pracuję na stanowisku informatyka od 2 miesiecy w swoim urzędzie. Niestety nie dostałem żadnych informacji od poprzednika. Do wszystkiego musiałem dojść sam, co i jak działa, niestety nie miałem styczności z Płatnikiem... Pozdrawiam:)
mysliborz
Nowicjusz
Nowicjusz

Re: Płatnik kilka pytań

Postautor: arybski » 30 mar 2015 13:10

tu masz temat z skryptem do kopi płatnika viewtopic.php?f=67&t=17557&p=130287&hilit=p%C5%82atnik+kopia#p130352
a czy ta baza bezrobotni_arch2011 to nie baza archiwum przypadkiem?
sprawdź która baza jest produkcyjna w menu administracja-> ustawienia bazy danych
arybski
Omnibus
Omnibus

Postautor: Marecky » 30 mar 2015 13:15

mysliborz pisze:I tutaj mam pierwsze pytanie, dlaczego jeśli podaje lokalizację pliku ( i w tej lokalizacji istnieje juz taki plik) podczas robienia kopii zapasowej nie jest robiona nowa kopia zapasowa, z aktualną bazą, tylko tak jakby powiększała się ta kopia bazy danych dwukrotnie.

musisz wybrać Options i tam zaznaczasz opcję "Overwrite all existing backup sets" wtedy kopia Ci się nie dopisuje a nadpisuję.
mysliborz pisze:Kolejne pytanie, dlaczego baza danych bezrobotni_Arch2011 ma aż 7gb pojemności? I przyrost jest jakis 40 mb na miesiąc. Od kiedy baza osiągnęła te 7 gb, pracownik zaczął skarżyć się na opóźnienia w tym co robi.

Rozumiem, że jest to baza archiwalna? Jeśli tak, to co miesiąc ktoś dodaje tam dane więc baza musi rosnąć.
mysliborz pisze:Następne pytanie jest odnośnie tej kopii zapasowej, czy jest możliwość napisania jakiegoś skryptu bądź istnieje jakis gotowy by kopia bazy robiła się automatycznie? Aktualnie jest robiona jak mi się przypomni:)

Tutaj kilka podpowiedzi: viewtopic.php?f=67&t=17557&p=130287&hilit=p%C5%82atnik+kopia#p130352
Marecky
Przewodnik
Przewodnik

Postautor: Piter » 30 mar 2015 13:23

Co do wielkości bazy, to może log jest duży?
Piter
Omnibus
Omnibus

Postautor: gaad » 30 mar 2015 13:35

Odniosę się tylko do bazy archiwum Platnika.
Możesz mieć więcej niż jedną bazę archiwum. Dla dużych baz jest to nawet wskazane, ponieważ im są większe tym wolniej wykonują się operacje na tej bazie.
U mnie są 4 bazy archiwum - staram się by nie przekraczały 7 GB. Robiłem je narastająco po dacie wysłania zestawu (tak było mi najprościej)
i tak w 1. do roku 2004 , 2. do 2008 3, 2009-2010 4. 2011 ....
Gdy trzeba coś wyciągnąć trzeba wiedzieć w której jest to bazie, jednak nie po to wyrzucałem dane z bazy 30GB aby mieć drugą 20GB, dlatego podział.

Z wlasnego doświadczenia mogę też napisać, że wielkość ma znaczenie ;) - niewielki przyrost bazy może spowodować znaczne spowolnienie pracy Płatnika. Dlatego pozostaje archiwizacja lub zwiększanie mocy sprzętu.
gaad
Omnibus
Omnibus

Postautor: mysliborz » 30 mar 2015 13:44

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, Gaad, własnie zauważyłem, mam archiwum 2011 - 7gb baza oraz archiwum 2013 (kilka mb), Czyli wypadałoby teraz przełączyć pracownikowi na tą baze archiwum 2013, a żeby ta teraz przyrastała a baza 2011 była tylko do odczytu ewentualnie?

gaad pisze:Odniosę się tylko do bazy archiwum Platnika.
Możesz mieć więcej niż jedną bazę archiwum. Dla dużych baz jest to nawet wskazane, ponieważ im są większe tym wolniej wykonują się operacje na tej bazie.
U mnie są 4 bazy archiwum - staram się by nie przekraczały 7 GB. Robiłem je narastająco po dacie wysłania zestawu (tak było mi najprościej)
i tak w 1. do roku 2004 , 2. do 2008 3, 2009-2010 4. 2011 ....
Gdy trzeba coś wyciągnąć trzeba wiedzieć w której jest to bazie, jednak nie po to wyrzucałem dane z bazy 30GB aby mieć drugą 20GB, dlatego podział.

Z wlasnego doświadczenia mogę też napisać, że wielkość ma znaczenie ;) - niewielki przyrost bazy może spowodować znaczne spowolnienie pracy Płatnika. Dlatego pozostaje archiwizacja lub zwiększanie mocy sprzętu.

Piter pisze:Co do wielkości bazy, to może log jest duży?

Piter, a możesz mi powiedzieć jak ja to mogę sprawdzić?
mysliborz
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: gaad » 30 mar 2015 15:24

Prawdopodobnie do arch 2011 pracownik daje wszystko co ma pod ręką.Warto więc, moim zdaniem, przełączyć się na inne archiwum lub stworzyć nowe. Pamiętaj o:
- konieczności archiwizowania baz archwiwum
- zmiana bazy archiwum wymaga odpowiednich uprawnień
- pracownik musi mieć swiadomość, że jest więcej niż jedno archiwum zestawów

Jeśli chodzi o rozmiar bazy i loga jest kilka metod. Najprostsza to wejść do katalogu w którym są bazy i odczytać rozmiar.
Druga jest tak samo prosta - wykorzystaj Management Studio.
gaad
Omnibus
Omnibus

Postautor: mysliborz » 02 kwie 2015 8:01

WItam, log jest bardzo mały,
Wracając do dużej bazy ponad 7 gb, doszedłem do porozumienia z pracownikiem co i jak i dojdzie do przełączenia bazy danych, jednak pytanko moje jest następujące baza ta która stała się strasznie wolna ma ciut ponad 7 gb, czy da rade przeniesc czesc rzeczy z niej by miala ponizej 7 gb? i w późniejszym czasie służyła tylko do odczytu? POzdrawiam
mysliborz
Nowicjusz
Nowicjusz

Postautor: arosocha » 02 kwie 2015 8:51

Nic nie piszesz o wersji serwera MS SQL jaką posiadasz.
Zamiast dzielić bazy podaj kilka szczegółów:
1. Wykonaj w SMS następujące polecenie select @@ version
2. Napisz o konfiguracji tego serwera - ile procesorów, pamięć ram, jaka wersja windows 32-bit, 64-bit...
3. Czy są na serwerze uruchomione inne serwisy np. postgreSQL ?
4. Co zwraca polecenie DBCC LOGINFO(N'NazwaBazyPlatnika')
5. Rozważ również instalację servicepacka do MS SQL Servera - powinien być SP4 (10.0.6000.29 lub 10.4.6000.29).

Może wystarczy zwykła rekonfiguracja - 7 GB baza nie jest szczególnie dla tej platformy dużą.
arosocha

Postautor: Piter » 02 kwie 2015 9:13

Na pewno trzeba też archiwizować dokumenty z danej bazy.
Piter
Omnibus
Omnibus

Postautor: gaad » 02 kwie 2015 9:28

mysliborz pisze: czy da rade przeniesc czesc rzeczy z niej by miala ponizej 7 gb?

Do tego właśnie służy archiwizacja zestawów. Przynajmniej tak wymyślił to autor. Informacje na ten temat uzyskasz w dokumentacji.
Natomiast nie powinieneś sztucznie dzielić bazy na części.
gaad
Omnibus
Omnibus

Postautor: Piter » 09 kwie 2015 10:51

arosocha pisze:Nic nie piszesz o wersji serwera MS SQL jaką posiadasz.
Zamiast dzielić bazy podaj kilka szczegółów:
1. Wykonaj w SMS następujące polecenie select @@ version
2. Napisz o konfiguracji tego serwera - ile procesorów, pamięć ram, jaka wersja windows 32-bit, 64-bit...
3. Czy są na serwerze uruchomione inne serwisy np. postgreSQL ?
4. Co zwraca polecenie DBCC LOGINFO(N'NazwaBazyPlatnika')
5. Rozważ również instalację servicepacka do MS SQL Servera - powinien być SP4 (10.0.6000.29 lub 10.4.6000.29).

Może wystarczy zwykła rekonfiguracja - 7 GB baza nie jest szczególnie dla tej platformy dużą.

Czy może Pan coś więcej napisać o konfiguracji serwera pod Płatnika, na co zwrócić uwagę?
Mi polecenie DBCC... zwróciło 419 pozycji.
Piter
Omnibus
Omnibus

Postautor: arosocha » 09 kwie 2015 14:36

Piter pisze:Czy może Pan coś więcej napisać o konfiguracji serwera pod Płatnika, na co zwrócić uwagę?

Mogę.
Przypadek z życia wzięty.
Całkiem niedawno przedzwonił do mnie znajomy z zapytaniem którą wersję serwera SQL zainstalować,
bo ma kupioną wersję 2005 Std., a podobno nowa (darmowa) jest lepsza i u Niego się sprawdzi,
ponieważ na wielkość bazy jest limit 10 GB więc spokojnie się ze swoją zmieści.

Zakupiona wersja MS SQL Server 2005 Std. obsługuje do 4 CPU
i nie ma limitu dla pamięci RAM oraz bazę danych.

Dla porównania możliwości w wersji 2014 (Express edition)
Musisz się zalogować żeby zobaczyć link!

Darmowa wersja jest ograniczona do 1 CPU (lub 4 rdzeni) i 1 GB pamięci RAM.
Wysokich lotów na tym się raczej nie wykona.
Komfort w administrowaniu tym - taki sobie (brak np. SQL Server Agent-a).

Mam nadzieję, że znajomy zainstalował jednak swój "stary" serwer SQL.

Piter pisze:Mi polecenie DBCC... zwróciło 419 pozycji.

Temat jest tak obszerny, że nadaje się na oddzielny wątek... to może inaczej.
Jeśli znajdzie się jakiś ochotnik (jeden) i udostępni swoje środowisko
mogę spróbować wykonać testowo optymalizację do celów porównawczych.
Zainteresowanych proszę o kontakt PW.
Decyduje kolejność zgłoszeń - kto pierwszy ten lepszy :)

edit: Nieaktualne. Proszę już nie przesyłać PW.
arosocha

Postautor: Pietrze » 14 kwie 2015 10:13

Jeśli baza Płatnika jest użytkowana od dłuższego czasu, tzn. "przeżyła" wersje Płatników: 6,7,8 i teraz 9 (m.in. komunikacja dwustronna, pobieranie komponentów) i wykazuje objawy "zamulania", to warto pomyśleć nad migracją bazy, tj. utworzeniem nowej (klon z nową nazwą) i optymalizacji jej - za pomocą narzędzi wbudowanych w Płatniku wersji 9.
Oprócz optymalizacji samego serwera SQL, trzeba pamiętać, iż Płatnik do komfortowej pracy użytkownika przy dużej ilości dokumentów potrzebuje w miarę mocnej stacji roboczej i połączenia sieciowego na poziomie min. 1 Gb/s ;)
Pietrze
Omnibus
Omnibus

Postautor: arosocha » 15 kwie 2015 8:31

Pietrze pisze:Jeśli baza Płatnika jest użytkowana od dłuższego czasu, tzn. "przeżyła" wersje Płatników: 6,7,8 i teraz 9 (m.in. komunikacja dwustronna, pobieranie komponentów) i wykazuje objawy "zamulania", to warto pomyśleć nad migracją bazy, tj. utworzeniem nowej (klon z nową nazwą) i optymalizacji jej - za pomocą narzędzi wbudowanych w Płatniku wersji 9.

Pietrze, odradzam :)
Wystarczy sprawdzić poprawność przechowywanych w bazie danych (DBCC CHECKDB WITH DATA_PURITY ),
zmiana Comtability level, reindeksacja i aktualizacja statystyk.

Jak zacznie się monitorować jakie instrukcje wysyła do serwera sql taka "optymalizacja", to się nóż w kieszeni otwiera.

Shrink bazy jest dokładnym przeciwieństwem reindeksacji,
skanuje plik od końca i każda znaleziona strona z końca pliku jest przenoszona w pierwsze wolne miejsce patrząc od jego początku.
Prowadzi to do fragmentacji w okolicach 100% czyli totalnego chaosu.
Oczywiście na malutkich bazach nie jest to tak odczuwalne, ale na małych (od ok. 1,5 GB) można już to zauważyć.
Zatem dziękuję uprzejmie - postoję.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
arosocha

Następna

Wróć do Oprogramowanie "inne"